Premagovanje strahu za volanom
Moje izkušnje z vozniki, ki jih je strah vožnje, kažejo, da so varnejši in bolj previdni vozniki kot ostali, četudi so med vožnjo nekoliko nesproščeni. Zakaj bi se ljudje, ki nas je bilo kdaj strah in nismo zmogli samostojno sesti za volan, skrivali, sramovali in o tem ne govorili? Ali bi nas moralo biti sram? Ne, ravno obratno. Ponosni bi morali biti, saj se iz naše ranljivosti zgodi veliko lepega.
Vaše pridobitve v programu:
- Naučili se boste prepoznati strahove, jih spraviti pod nadzor in premagati.
- Osvežili boste svoje teoretično znanje.
- Svetovalne vožnje boste izvajali z učiteljico vožnje in strokovnjakinjo za premagovanje strahu za volanom z dolgoletnimi izkušnjami.
- Deležni boste individualne obravnave.
- Možnost svetovalnih voženj tudi na vašem vozilu.
- Pridobili boste samozavest, samozaupanje in dobro samopodobo.
- Pridobili boste veselje do vožnje.
- Pridobili boste zaupanje vase.
KDO SMO, vpliva na to, KAKO vozimo in ravnamo v prometu.
Program se izvaja v Osrednji Sloveniji in Kranju.
Program je za ljudi, ki že imajo veljavno vozniško dovoljenje in ne zmorejo samostojno v promet.
Strah in fobije za volanom
Strah je čustvo, ki ga ne smemo spregledati. Strah je tudi varovalo, če strahu ne bi imeli, potem bi šli in skočili z vrha stolpnice. Tako nas strah tudi varuje, ščiti. Ljudem, ki imajo strah pred vožnjo, lahko že vožnja do najbližje trgovine predstavlja čisto trpljenje. Začnejo se izogibati vožnji, iskati izgovore in se na pot odpravijo z javnim prevozom, taksijem.
Fobija je močan strah pred objektom, aktivnostjo ali situacijo, ki sicer ni nevarna. Prisoten je nenehen strah, kljub temu da oseba ve, da je strah iracionalen. Oseba se ogrožajočih situacij izogiba. Beg prinese trenutno olajšanje, dolgoročna posledica pa je porast strahu pred takšnimi situacijami in posledično vse bolj okrnjeno funkcioniranje. Specifične fobije so lahko posledica travmatske izkušnje in s tem rezultat pogojevanja ali pa posledica modeliranja. Nekateri ljudje imajo lahko določene strahove vožnje potem, ko so doživeli kakršno koli nesrečo ali imajo druge slabe izkušnje, ki so povezane z vožnjo.
Ljudi, ki imajo fobije, situacijam izpostavljamo postopoma, da se jim zdijo vse bolj obvladljive in imajo z njimi pozitivno izkušnjo. Tako se njihov strah postopoma zmanjša in postanejo manj občutljivi.
- deležni boste individualne obravnave,
- sprva se boste praktično usposabljali na neprometni površini in na vozilu, ki je dodatno opremljeno s pomožnimi stopalkami (sklopka, zavora in plin),
- v nadaljevanju se boste praktično usposabljali na lastnem vozilu,
- pridobili boste samozavest, samozaupanje,
- pridobili boste veselje do vožnje,
- pridobili boste zaupanje vase.
Na cesti si vedno vzemite dovolj PROSTORA in ČASA!
Panični napadi za volanom
Panika, oziroma panični napadi imajo ponavadi čisto svoje sprožilce. V prometu je to lahko tudi gost promet, prazna dolga cesta (avtocesta, da ni mogoče ustaviti), sprememba svetlobe (ob vstopu v predor), občutek ozke ceste (ujetosti), vožnja ob robu (občutek padanja v prepad), vonj, …
Najhuje pri paničnem napadu je to, da ko ga človek enkrat doživi med vožnjo, potem je v stalni napetosti in v pričakovanju, kdaj se mu bo le-ta ponovil.
Ljudje, ki smo doživeli in preživeli panični napad med vožnjo, imamo res daljšo okrevalno dobo. Vendar se da. S pravim razumevanjem, empatičnim pristopom in podporo, se nam lahko postopoma vrne zaupanje vase in v obvladovanje paničnih napadov.
Simptomi so lahko zelo različni.
- Pospešeno bitje srca.
Potenje. - Tremor (trepetanje) oz. tresenje.
- Plitkejše dihanje/zadihanost.
- Občutek dušenja.
- Bolečina v prsnem košu.
- Slabost v trebuhu.
- Vrtoglavica, občutek omedlevanja.
- Spremenjeno doživljanje okolice.
- Spremenjeno doživljanje sebe.
- Strah pred izgubo kontrole.
- Strah pred povzročitvijo nesreče.
- Strah pred norostjo.
- Strah pred smrtjo.
- Otrplost in mravljinčenje.
- Hladno ali vroče oblivanje.
V prometu ne moremo dati tega česar nimamo. To KAR SMO je pomembnejše od tega KAR VEMO in kar HOČEMO BITI!
Anksiozne misli za volanom
Ljudje, ki imajo med vožnjo veliko anksioznih misli, se zelo težko odpravijo na vožnjo. Imajo veliko vprašanj, kot so:
- Kaj, če se mi zgodi, …
- Kaj, če ne bom znal/a, …
- Kaj, če kaj spregledam, …
- Kaj, če se ne znajdem, …
In množico izgovorov, da se ne odpravijo na vožnjo v stilu, da ni:
- pravi čas,
- vreme,
- počutje,
- dan,
- položaj planetov, …
Ko pa že so za volanom, se neprestano sprašujejo, ali so dobro in pravilno ravnali, da bi zagotovo lahko bilo še boljše. Obremenjujejo se s tem, kako se počutijo vozniki za njimi, da jih nemara ne ovirajo, blokirajo, omejujejo, …
Anksioznost za volanom se da občutno zmanjšati, ko pridobite več znanja in več prometnih izkušenj. Svetujem, da se skupaj odpravimo na pot.
„Živeti DOBRO ni PROTIZAKONITO!” Dr. V. O. Ruzov
Mama, v avtu nisi sama!
Program “Mama, v avtu nisi sama “ je namenjen vsem mamicam, ki bi rade svojega otroka peljale same po opravkih. Naj bo to v vrtec ali šolo, k zdravniku, k prijateljem, staršem, na interesne dejavnosti, …
Imate vozniško dovoljenje, vendar do sedaj niste imeli potrebe, niti motivacije za vožnjo. Ko je potrebno otroka peljati po opravkih se počutite povsem nemočne, ker tega ne morete samostojno narediti. In veliko ljudi okrog vas vam govori: “Saj to ni nič takega! Usedi se v avto in se pelji!”
Ni čisto tako, vam povem. Imam lastno izkušnjo, ko tega nisem zmogla in sem potrebovala podporo, razumevanje in zaupanje.
Ko sva enkrat delali z neko stranko in sva trenirali, kako pripeljati otroka v šolo, kje parkirati in kako priti do glasbene šole, mi je mamica rekla: “Sedaj se že skoraj počutim kot normalna mama!”
Program je zasnovan tako, da lahko začnemo na mojem prilagojenem vozilu (klasičen ali avtomatski menjalnik).
Program se v nadaljevanju izvaja na vašem vozilu, da se lahko navadite vašega dovoza do hiše, garaže, vrtca, šole.
V programu se prilagodim vašim potrebam in željam.
- Kako otroka med vožnjo kontrolirati?
- Kako poskrbeti za vzdušje v avtu?
- Kako otroka pripeti v sedež?
- Kako priti do vrtca, šole, glasbene šole, …?
- Deležni boste individualne obravnave.
- Spoprijeli se boste s svojo ranljivostjo.
- Pridobili boste samozavest.
- Pridobili boste veselje do vožnje.
- Vrnilo se vam bo zaupanje vase.
- Sprva se boste praktično usposabljali na neprometni površini na vozilu,
****ki je dodatno opremljeno s pomožnimi stopalkami (sklopka, zavora in plin), v nadaljevanju se boste praktično usposabljali na lastnem vozilu.
ODGOVARJAJTE ZA SVOJA RAVNANJA V prometu vedno ravnajte odgovorno. Do drugih se obnašajte kot bi vi želeli, da bi se drugi do vas!
Trening varne vožnje
Ali ste voznik začetnik in nikoli niste opravili treninga varne vožnje ? Vas je strah, kako boste izvedli praktične vaje na poligonu, če od pridobitve vozniškega dovoljenja še nikoli niste vozili? Imate neveljavno vozniško dovoljenje, ker še niste opravili treninga varne vožnje?
Pomagam vam, da ponovno postanete aktivni za volanom in osvojite tehniko vožnje, ki jo potrebujete na treningu varne vožnje. Poleg tega z vami ponovim pravila cestnega prometa, vas naučim prometnega razmišljanja, predvidevanja, da se boste lažje soočali s prometnimi situacijami.
Trening varne vožnje lahko opravite na poligonu na Vranskem ali v Logatcu
Programa je sestavljen iz:
- Teoretičnega dela v učilnici
- Praktičnega dela: Vožnja po poligonu
- Skupinska delavnica
Povezava do prijave: tukaj
Do drugih smo zahtevni samo toliko, kolikor smo zahtevni do sebe.
Kondicijska vožnja za starejše
Vožnja pomaga starejšim odraslim, da ostanejo mobilni in neodvisni. Vendar se tveganje za poškodbe ali smrt v prometni nesreči povečuje s starostjo ljudi. Starejši vozniki, zlasti tisti, starejši od 70 let, imajo večje tveganje za prometne nesreče. S starostjo so povezani upadi vida in kognitivnega delovanja ter telesne spremembe, kar vse vpliva na psihofizično stanje voznika. Vendar vse to še ne pomeni, da ne morejo biti varni in samostojni v prometu.
Delo s starejšimi v prometu poteka na njihovih vozilih.
„UŽITEK V VOŽNJI pomeni biti SPROŠČEN ZA VOLANOM!"
Prometne delavnice v drugih krajih
Svetovalne vožnje na vašem vozilu v bližini vašega kraja
Vsake toliko časa organiziram prometne delavnice v drugih krajih.
To so dvodnevne delavnice, kjer se vam pridružim v vašem vozilu in vam svetujem, kako se varno in s čim manj stresa vključiti v gost promet.
Delavnice se odvijajo v naslednjih krajih:
- Koper
- Maribor
- Celje
- Novo mesto
V kolikor bi me želeli spoznati, si rezervirajte 30-minutni online brezplačni posvet z menoj.
Svetovalne telefonske minutke
Telefonska podpora na poti je namenjena strankam, kadar gredo prvikrat same na pot in potrebujejo dodatno spodbudo, motivacijo, podporo, sugestijo, zaupanje. V kratkih minutah stranke opolnomočim in podprem, da zmorejo samostojno na pot. Po zakupljenih minutah, se dogovorimo za datum spremljanja na daljavo.
Spletno (on-line) svetovanje in pomoč za premagovanje strahu za volanom
Svetovanje po spletu je za stranke, s katerimi se ne moremo dobiti, zaradi prevelike razdalje. Dobimo se na spletni povezavi, kjer prisluhnem vašim strahovom in težavam in se vam pomagam z ustreznimi nasveti, tehnikami, metodami rešiti iz primeža strahu. Stranke, ki so iz oddaljenih mest uspešno premagujejo strah tudi na tak način.