Motnja pozornosti s hiperaktivnostjo (ADHD) je kronična nevrobiološka motnja, ki vpliva na reguliranje ravni aktivnosti (hiperaktivnost), samonadzor vedenja (impulzivnost) in lotevanja nalog (nepozornost).
Sama sem mama dveh sinov, ki sta oba diagnosticirana z ADHD. Starejši sin ravnokar pridobiva vozniško dovoljenje. Tekom njegovega usposabljanja in učenja sem izvedela več o njegovih specifikah v prometu.
Zdi se, da so mladi vozniki z ADHD še posebej izpostavljeni tveganju, ki ga predstavljajo motnje v obdobjih nizkih dražljajev in dolgočasne vožnje.
Primer dolgočasne vožnje zanje je vožnja na dolge razdalje in avtoceste, kjer lahko visoke hitrosti povečajo možnost resnih nesreč. Mlade voznike z ADHD zlahka zmotijo preproste stvari, kot so: menjava glasbe, preverjanje ličil, pitje, prehranjevanje, telefoniranje in sanjarjenje. Da bi zmanjšali motnje v avtu, morajo popolnoma izklopiti svoje mobilne telefone in tudi vsa obvestila ter glasbo.
Motnja pomanjkanja pozornosti s hiperaktivnostjo – skrajšano ADHD (attention deficit hyperactivity disorder) je ena pogostejših motenj, ki prizadene otroke, mladostnike.
ADHD lahko povzroči, da mladostnik razvije slabo samopodobo, pri čem se zniža tudi socialna – družbena funkcionalna zmogljivost, v kolikor ni ustrezno obravnavan. Skozi odraščanje simptomatika ne izzveni, temveč se stanje nadaljuje, pri čem navadno otroci s starostjo svoje primanjkljaje prikrivajo preko uporabe različnih kompenzacij, da lahko kljub vsemu opravijo zadolžitev ali spretno prikrijejo svoj primanjkljaj. S tem razlogom navadno tudi mladostniki in odrasli z ADHD trpijo za nizko samopodobo, kateri se lahko pridružijo težave v partnerskem odnosu, težave pri doseganju poklicnih in akademskih dosežkov, delovnih uspehov, tudi občutljivost za kritiko in povečana samokritičnost, kar pa verjetno izvira iz kritik, pridobljenih skozi življenje.
V prometu se težave kažejo kot velika dojemljivost za motnje in nepazljivost. Lahko povzročijo izgubo osredotočenosti, kar lahko povzroči prometne nesreče in celo hude poškodbe, če jih ne upravljate dobro. Zaradi njihove impulzivnosti in pomanjkanja potrpežljivosti lahko vozijo nadpovprečno hitro, ignorirajo znake za ustavitev in semaforje ter celo divjajo po cesti.
Včasih lahko pozabljivost vpliva tudi na njihove varne vozne navade. Lahko pozabijo pripeti varnostni pas ali izgubijo ključe avtomobila in nato izgubljene minute nadomestijo s prehitro vožnjo ali kaj podobnega, kar vodi v nevarno vožnjo.
Mladim odraslim, ki imajo diagnozo ADHD, še posebej toplo priporočam vožnjo s spremljevalcem.