Kakšen voznik ste? Postanite defenzivni, če to že niste!
Ko govorimo o prometu, koristnih napotkov in preventivnega ravnanja nikoli ni dovolj. Varnost je pomembna, saj so naša in tuja življenja nadvse dragocena. Stanje na cestah je v resnici stanje, ki kaže, kaj se dogaja s splošno populacijo. Tako kot večina udeležencev v prometu, tudi sama iz leta v leto na cesti opažam več nestrpnosti, izsiljevanja, nevarnih odločitev in drugih vedenj, ki sploh v prometu ne bi smela biti prisotna. Res je, da je čas hiter, da so lastna ali pričakovanja okolice mnogokrat ogromna in da je stres doma skoraj na vsakem vogalu. A to kljub temu ne bi smel biti izgovor za nestrpno vožnjo, ki ustvarja le še več nestrpnosti, frustracij, slabega počutja ter nevarnih situacij.
Da bi spreminjajoče se razmere v prometu lahko v največji meri (p)ostale varne za vse udeležence, bi izredno pripomoglo večje število t. i. defenzivnih voznikov. Veste, kakšni vozniki so to, in kaj sploh je defenzivna vožnja?
Kaj sploh je defenziva vožnja?
Defenzivna vožnja je vožnja, pri kateri so vozniki še posebej osredotočeni na varno vožnjo in vožnjo, ki dodatno ne podpihuje stresnih situacij (na primer z neprilagojeno vožnjo, nepotrebnih hupanjem, mahanjem, …). Defenzivni vozniki so tisti, ki med vožnjo, če je potrebno, izvajajo manevre oziroma tehnike vožnje, s katerimi preprečujejo prometne nesreče ter dodaten stres na cesti. Biti defenziven voznik v praksi pogosto pomeni biti voznik, ki popravlja napake drugih.
Defenziven voznik je zavesten voznik
Defenziven voznik je pravzaprav zavesten voznik, ki mu je mar zase in druge. Pri svoji vožnji, kadar je to le mogoče, upošteva cestno prometne predpise in ravna preventivno. V praksi to pomeni, da:
- upošteva omejitve hitrosti,
- svojo hitrost prilagaja glede na razmere v prometu,
- upošteva varnostno razdaljo,
- uporablja smernike,
- budno opazuje promet za seboj, pa tudi daleč pred seboj,
- vožnjo prilagaja svojemu počutju ter zdravstvenemu stanju,
- vnaprej predvideva določene situacije na cesti,
- se ne odloča v zadnjem hipu,
- je strpen voznik,
- se izogiba nevarnim situacijam,
- se je zmožen odpovedati pravici do prednosti, če to narekujejo razmere v prometu,
- predvideva nepričakovano in ne prelaga odgovornosti na druge voznike.
Defenzivna vožnja zmanjšuje število prometnih nesreč
Predvidevanje prometnih situacij je za varnost udeležencev v prometu izrednega pomena. Za volan je zato treba iti zbrano, naspano, čimbolj umirjeno in seveda trezno. Opazovanje dogajanja na cesti ter pravočasno in ustrezno reagiranje sta ključ do večje varnosti za vse.
Ker udeleženci prometnih nesreč pogosto pravijo: »Ne vem, od kod se je vzel, sploh ga nisem videl!«, je več kot očitno, da je na cesto potrebno iti z zaupanjem, hkrati pa ne čisto vsega zaupati oziroma prepusti drugim voznikom. Ves čas je treba pozorno opazovati in ohraniti visoko stopnjo pozornosti, da ne pride do nesreče, v kateri nihče od (vsaj) dveh udeležencev prej oziroma pravočasno ni opazil nevarne situacije. Res pa je, da je včasih zaradi določenih razmer to nemogoče. A prav pogosto k temu pripomore prehitra vožnja, ki onemogoči možnost pravočasnega in pravilnega ukrepanja.
Previdnost je mati modrosti, predvidevanje pa tudi
V prometu je poleg previdnosti mati modrosti tudi predvidevanje. Z njegovo pomočjo je mogoče ohraniti pripravljenost na različne situacije in se izogniti mnogih neprijetnim prigodam na cesti. To pa je le še dodatna motivacija za zavestno in defenzivno vožnjo.
Na mladih voznikih promet stoji
Če na mladih stoji svet, potem na mladih voznikih stoji promet. Pomembno je, da jih spodbujamo k defenzivni vožnji. Najbolje in najbolj učinkovito kar s svojim zgledom!
Vsi vozniki pa pri tem bodimo kritični tudi do svoje vožnje, čeprav je lažje to videti pri drugih. Ker napake – ne le v prometu, temveč v življenju nasploh – delamo vsi, ker je to človeško, pa se po svojih najboljših močeh potrudimo, da je le-teh čim manj. Vsaj tistih, ki ogrožajo življenja.